TOZO Gallery

Stropné chladenie a inštalácia svietidiel? Treba myslieť vopred!

Stropné chladenie a svietidlá?

Stropné chladenie sa čoraz viac dostáva do popredia aj na Slovensku. Okrem veľkých administratívnych budov sa začína využívať aj v rezidenčných projektoch ako sú rodinné domy či nadštadardné bytové domy. Problém nastáva ak dopredu nemyslíme na typ svietidiel, ktoré si majiteľ v novom domove predstavuje.

 Ako na to? My Vám poradíme!

Ideálne je myslieť vopred

Typov stropného chladenia/vykurovania je niekoľko: v sadrokartónových platniach, pod omietkou, v betónových platniach alebo betónovom jadre. Či už zvolíte systém nahusto poukladaných rúrok, stočených do slimákov alebo celých platniach, ideálne je na osvetlenie a jeho rozmiestnenie myslieť ešte pred samotnou inštaláciou stropného chladenia. Tým sa vyhneme obmedzeniam pri samotnom výbere svietidiel. Pri správnom naplánovaní môžete bez problémov počítať aj s bodovými či zapustenými svietidlami.

 

Pre prípady stropného chladenia odporúčame urobiť predprípravu v podobe zapustených boxov a chráničiek káblov. Tie v prípade poškodenia chladenia zabránia elektrickému skratu. Vhodnou prípravou sa vyhneme nechcenému prevŕtaniu trubky a následným škodám pri montáži svietidiel. Návrh osvetelnia a jeho rozmiestnenie je teda, v ideálnom prípade, potrebné mať ešte pred navrhovaním chladenia. V tomto predstihu a návrhom počas hrubej stavby dokonca vieme pracovať so zapustenými svietidlami a to aj v prípade betónového stropu.

Stropné chladenie a svietidlá
stropné chladenie osvetlenie
Stropné chladenie
stropné chladenie v platniach
Stropné chladenie v platniach

↓↓↓Ako by to malo vyzerať? ↓↓↓

stropné chaldenie a svietidlá
Podklady od architekta.

Ktoré svietidlá sú najvhodnejšie?

Stropné chladenie a svietidlá? Môžu byť akýkoľvek ak myslíme vopred. Pokiaľ nie, vhodným riešením sú závesné alebo prisadené svietidlá  avšak s miernym odsadením od stropu aby chladenie správne prúdilo a to najmä pri svietidlách väčších rozmerov. Opäť však treba vopred plánovať uchytenie aby sa vynechali body úchytu v stropnom chladení.

Čo v prípade, že osvetlenie riešim az po inštalácií stropného chladenia?

V TOZO si vieme poradiť aj s týmto problémom a to vďaka moderným termokamerám, ktoré nám ukážu aké rozpätie okolo vývodu kábla máme k dispozícií. Tu však treba počítať s tým, že výber svietidiel bude obmedzovaný týmto rozpätím. Úchyt svietidla musí byť zväčša v jednej, čo najmenšej rozete. To môže byť problém najmä pri veľkých miestnostiach, ktoré vyžadujú väčšie rozmery svietidiel aby si poskytlo dostatočné osvetlenie priestoru. Pre efektívnu detekciu rúrok alebo panelov je však potrebné pred inštaláciou v predstihu spojazdniť chladenie. V opačnom prípade môže dôjsť k poškodeniu trubiek a následným škodám.  

termokamera

V závere vyplýva že, návrh osvetelnia je ideálne mať už počas hrubej stavby a s tým Vám radi pomôžeme!

Tím TOZO Gallery

Naše inštalácie svietidiel do chladených stropov:

Výber našich realizácií.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *