TOZO Gallery

Inteligentné ovládanie tienenia – ako ušetriť na nákladoch za kúrenie či chladenie?

Inteligentné ovládanie tienenia Loxone
Tienenie nie je potrebné riešiť len v lete, ale aj počas zimných mesiacov. Prečo?

Inteligentné ovládanie tienenia s Loxone Vám ušetrí stovky eur! Ako na to?

Zatiaľ čo v lete je slnko pre vnútornú teplotu v domoch, kanceláriach, komerčných a iných budovách nepriateľ, v zime ho dokáže efektívne vyhriať. A presne to robí automatické tienenie – nebráni vyhrievaniu, keď je to výhodné.

S manuálnym ovládaním je prakticky nemožné toto dosiahnuť. Ručná manipulácia je prevažne náhodná, navyše neexistuje centrálna správa tieniacej techniky pre celú budovu a tak najmä v administratívnych priestoroch je s reguláciou a kontrolou techniky oveľa viac práce.

 

Inteligentná budova s integrovaným tienením vie v zime využiť slnko ako zdroj energie a ťaží z tepelných ziskov. Tienenie spolupracuje so systémom vykurovania a spoločne dosahujú požadované teplotné hodnoty. Slnieško vykuruje miestnosť do momentu kedy systém rozpozná že teplota by začala stúpať nad požadnaovanú hodnotu. V tomto momente systém automaticky stiahne žalúzie a udržiava tak ideálnu teplotu.

Tienenie sa riadi aktuálnymi vonkajšími podmienkami aj vnútornými teplotami. Žalúzie, ktoré sú riadené časovačmi niečo podobné nedokážu.V praxi je môžete využiť napríklad nastavenie, kedy sa cez víkend nevyužitá budova automaticky odtieni. V prípade slnečného počasia sa miestnosti nahrejú a v pondelok po návrate do práce sa vykurovanie spustí neskôr, pretože nie je potrebné.

Napríklad škola môže s koncom denného rozvrhu plne vytiahnuť žalúzie a popoludní nahrievať triedy. Tým ich prehreje v čase, keď to nikomu nevadí… Cez noc potom nespadne vnútorná teplota tak nízko a ráno sa kúri menej.

A čo leto?

V lete je jednou z príčin vysokej spotreby budov ich prehrievanie a tým pádom nutnosť optimalizácie vnútorných teplôt. To je často dosahované aktívnym chladením – klimatizácia, ventilátory, chladenie s rekuperáciou a pod. 

Pritom je stále podceňovaný význam tienenia, ktoré samo o sebe dokáže vnútorné priestory budov výrazne ochladiť za zlomok nákladov. Záleží však na druhu tienenia a aj jeho ovládaní.

Skrátka tienením, ktoré je úspornejšie, vieme budovu priblížiť k ideálnej vnútornej teplote. Aktívne chladenie (napríklad klimatizácia) sa potom spustí, až keď tienenie samo nestačí.

Ďalším benefitom najmä na veľkých budovách je, že tienenie sa samo chráni pred vetrom alebo mrazom. V nepriaznivých podmienkach sa uvedie do bezpečnej polohy.

Automatické tienenie však neznamená, že nie je možné ho manuálne ovládať. Žalúzie si môžete prispôsobiť jedným intuitívnym tlačidlom alebo v aplikácii v tablete či mobile.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *