OsvetlenieZáklady optimálneho osvetlenia

Základy optimálneho osvetlenia

Osvetlenie je nevyhnutná súčasť dobrého pocitu vo vašich domácnostiach. Ako však vybrať správne osvetlenie? Na čo by ste si mali dať pozor pri kúpe svetiel? Čo sú to vlastne lumeny? Odpovede na tieto a ďalšie otázky nájdete v tomto príspevku.


 

Kde začať?

Predtým, ako sa budete zaoberať umiestnením svietidiel a rôznymi typmi svetelných zdrojov, odporúčame vám prejsť si každú miestnosť zvlášť a zvážiť, vaše požiadavky na riadenie osvetlenia . Položte si nasledujúce otázky:

 • O ktorú izbu ide? Pracovňa alebo obývačka?
 • Aké úlohy by v ňom malo svetlo spĺňať? Malo by svetlo osvetľovať miestnosť alebo slúžiť len ako štýlový doplnok?
 • Chcem prepínať medzi rôznymi svetelnými náladami? Alebo mi stačí jednoduchá lampa?

 

Ako vytvorím požadované osvetlenie?

Správny svetelný zdroj nájdete iba vtedy, keď je jasné, aký typ osvetlenia sa bude vo vašich priestoroch používať. Ak chcete svoje vyhľadávanie trochu skrátiť, tu je prehľad populárnych svetelných zdrojov a oblastí ich použitia:

 
Bodové svietidlá (bodovky)

Bodovky poskytujú takzvané základné svetlo. Vytvárajú priame svetlo a môžu tak optimálne osvetliť určité oblasti alebo povrchy – napríklad kuchynskú dosku počas varenia. Vďaka špeciálnemu systému duálneho osvetlenia spĺňajú niektoré bodovky aj požiadavky na náladové osvetlenie.

 
Stropné svietidlá
Stropné svetlo je podobné bodovému svetlu, vytvára jednotné základné svetlo. Na rozdiel od bodoviek však stropné svetlo vyžaruje rozptýlené mäkké svetlo. Vďaka tomu stačí na osvetlenie miestnosti menší počet svietidiel zväčša jedno.

 
Závesné svietidlá

Smerové akcenčné svetlo môžete zabezpečiť nástennými alebo závesnými svietidlami. Vhodné sú napríklad nad jedálenský stôl, ostrov alebo nad konferenčný stolík v obývacej izbe. Mimochodom, závesné lampy vedia byť v miestnostiach skutočnými vizuálnymi doplnkami.

 

LED pásy

LED pásy sú dokonalé riešenie na vytvorenie nepriameho svetla a tým aj určitého efektu. Ľahko sa pripevnia za nábytok alebo zavesený sadrokartónový strop. Na výber máte jendnofarebné (W) alebo viac farebné LED pásy (RGBW).

 

 

Prehľad svetelných zdrojov

LED
Diódy LED sú svetelný zdroj budúcnosti. Šetria energiu, majú veľmi dlhú životnosť a vytvárajú nové možnosti osvetlenia vo vašich domácnostiach. My v TOZO Gallery sa preto spoliehame na LED technológiu zameranú na budúcnosť v celom našom rozsahu osvetlenia.

Halogénové žiarovky
Halogénové žiarovky vznikli ďalším vývojom žiarovky. Poskytujú prirodzené svetlo a môžeme ich zaradiť do triedy úspory energie C. Vďaka svojej krátkej životnosti sú vhodné hlavne na miestach, kde to existujúca inštalácia neumožňuje inak.

Energeticky úsporná žiarovka

Tu sa vždy kládlo dôraz na energetickú účinnosť. Ale svetelné spektrum je nevyvážené a je prírode cudzie, čo následne robí naše telo nepokojným a nervóznym. Energeticky úsporné žiarovky by sa preto mali používať iba tam, kde vysoko kvalitné svetlo alebo farebné podanie nehrá hlavnú úlohu. 

Dôležité charakteristiky svetelných zdrojov

Keď viete, ktorý svetelný zdroj potrebujete, je čas rozhodnúť sa pre správny model. Čo však znamenajú pojmy svetelná účinnosť, farebné podanie, … a čo vám hovoria o kvalite svietidla? Stručný prehľad:

 • Svetelná inteznita (lux) – Intenzita luxu meria, koľko svetla zo zdroja svetla dorazí do určitého bodu. Napríklad pri stole môžete pre optimálne svetlo počítať s 500 luxami.
 
 • Svetelný tok (lúmen) – Svetelný tok znamená, aký jasný je svetelný zdroj. To, čo bývalo počtom wattov pre žiarovku, je teraz hodnota lúmenu.
 
 • Index podania farieb (RA) – Na obale často nájdete takzvaný index podania farieb (Ra). To naznačuje, ako sa prirodzene reprodukujú farby. Čím vyššia je táto hodnota, tým sú farby prirodzenejšie. Najlepšia hodnota, ktorú tu je možné dosiahnuť, je 100. Pre vnútorné osvetlenie odporúčame žiarovky a svietidlá s farebným podaním minimálne 80.
 
 • Farba svetla (RA) – Farba svetla poskytuje informácie o teplote farieb a je uvedená v Kelvinoch (K). Teplota farieb do 3 300 K sa považuje za teplú bielu, od 3 300 K do 5 300 K za neutrálnu bielu a od 5 300 K za denné svetlo. Pre váš životný priestor odporúčame teplú farebnú teplotu okolo 3 000 K.
 
 • Svetelný tok (lúmen) – Svetelný tok znamená, aký jasný je svetelný zdroj. To, čo bývalo počtom wattov pre žiarovku, je teraz hodnota lúmenu.
 
 • Uhol vyžarovania – Uhol lúča určuje, ktorá oblasť je osvetlená. Uhol lúča okolo 35 ° je dostatočný na teplé biele svetlo. Pre farebné svetlo odporúčame širší uhol lúča najmenej 100 °, pretože svetlo sa vzájomne blokuje a krásne farebné svetlo sa dá lepšie reprodukovať.
 
 • Stmievateľnosť – Nie všetky svetelné zdroje a svietidlá sú stmievateľné. Svetlo môžete nastaviť plynulo tmavšie alebo jasnejšie. Dávajte si preto pozor na informácie na balení, aby ste svietidlo vedeli stmievať. 
 
 • Energetický štítok – Energetický štítok vám pomáha odhadnúť energetickú spotrebu svetelného zdroja. Odporúčame minimálne úroveň A.
 

Kde nájdem všetko pre svoje osvetlenie?

Od bodoviek cez závesné svetlá až po LED pásy – my v TOZO Gallery zabezpečujeme optimálny rozsah osvetlenia v rámci ponúkaných produktov. Radi Vám navrhneme tie správne riešenia pre Vaše priestory. Výber svietidiel z násšho portfólia nájdete aj na e-shope TheLamp.sk.